Avşa Adası Haberler

Babacan: Turizm, Kalkınmada Anahtar Rol Oynuyor Ve Cari Açığımızı Kapatıyor

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD)’nin Ankara’da düzenlediği, ''2010 Türkiye Turizminin Ekonomimize Katkısı'' konulu toplantıda konuşan Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ''Turizmin bizim için en önemli sonuçlarından bir tanesi istihdamdır'' dedi.
Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ''Ülkemiz açısından turizm sektörü, özellikle cari işlemler açığının finanse edilmesi, kapatılması noktasında bizim için son derece büyük öneme haiz'' dedi.
Babacan, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD)'nin, ''2010 Türkiye Turizminin Ekonomimize Katkısı'' konulu Ankara’da düzenelenen toplantısında yaptığı konuşmada, G-20 ülkelerinin GSYH'sının yüzde 5'inin turizmden geldiğini, bu oranın bazı ülkelerde yüzde 10'un dahi üzerine çıktığını ifade etti.
Turizmin doğrudan ve dolaylı etkisi
''Turizmin bizim için en önemli sonuçlarından bir tanesi istihdam'' diyen Babacan, ''Çünkü sektörün cirosunun ya da getirdiği dövizin miktarıyla şöyle bir orantı kurulup bakıldığında, oluşturduğu istihdam rakamları gerçekten çok çok yüksek'' şeklinde konuştu.
Turizmin doğrudan ve dolaylı birçok sektörle etkileşim ve iletişim içinde olduğunu belirten Babacan, bu açıdan sektörün dinamik, hızla değişen, karmaşık ve çok boyutlu bir endüstri olma niteliği taşıdığını söyledi.
Babacan, konuşmasında daha sonra şunları söyledi:
''Ülkemiz açısından turizm sektörü özellikle cari işlemler açığının finanse edilmesi, kapatılması noktasında da bizim için son derece büyük öneme haiz. Döviz darboğazlarının yaşandığı dönemlerde turizm bir bakıma çözüm sağlayan kalkınma mücadelemizde lokomotif rolü üstlenen sektörlerden birisi olmaya başladı, son yıllarda. Türkiye'nin ileriye dönük kalkınma stratejisinde de anahtar rolü oynayacak bir sektör olarak öncelik listelerimizde yer almaktadır.''
Krize rağmen 168 proje teşvik belgesi aldı
2009 yılında küresel krize rağmen 168 tesise Hazine Müsteşarlığı tarafından yatırım teşvik belgesi düzenlendiğini belirten Babacan, böylesine sıkıntıların ve risklerin olduğu bir yılda dahi turizm yatırımlarının ileriye baktığını söyledi.
Pek çok sektörde olduğu gibi turizmde de rekabetin çetin olduğunu, rehavete hiç yer bulunmadığını ifade eden Babacan, ''Biz artık bu işi yaptık, becerdik, iyiyiz dediğimiz anda gerileme başlayabilir. Bizim sürekli diğer ülkelerle ve kendi kendimizle yarış halinde olmamız gerekiyor'' diye konuştu.Tags: için, turizm, başbakan, devlet, sorumlu, yardımcısı, bizim, babacan, türkiye, bakanı, cari, dedi.ekonomiden, ''ülkemiz, sektörü

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategori: Haberler