Avşa Adası Haberler

Haiti'de Şiddetli Deprem

haiti-de-siddetli-deprem_3410_o 2Karayipler'deki Ada Ülkelerinden Haiti Yakınlarında 7,0 Büyüklüğünde Bir Deprem Meydana Geldi.

Karayipler'deki ada ülkelerinden Haiti yakınlarında 7,0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde başkent Por-Au-Prince'deki bir çok bina yıkıldı. Yıkıntılar arasında binlerce ölünün bulunmasından endişe ediliyor.

Merkezi başkentin 15 kilometre batısı olarak bildirilen deprem ve sonrasındaki güçlü artçı şoklar nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Parlamento binası, bakanlıklar, katedral ve benzeri yüksek bir çok yapı yıkıldı veya büyük zarar gördü.

 

"Tam bir felaket"

Caddelerin panik içindeki insanlarla dolu olduğunu belirten görgü tanıkları, gökyüzünün yıkılan binaların etkisiyle toz ve duman içinde olduğunu dile getirdi. Elektrik şebekesinin de büyük ölçüde çöktüğü kentteki durumu 'tam bir felaket ve kaos' olarak tanımlayan görgü tanıkları, yıkıntılar arasında yüzlerce insanın olduğunu, bu sayının binlerce de olabileceğini söyledi.

Ülkedeki çeşitli insani yardım kuruluşlarının temsilcileri de, halkın yoksul olduğunu ve belli bir inşaat standardının bulunmadığını belirterek, mevcut yapıların çoğunun dayanıksız binalar olduğunu, dolayısıyla ölü sayısının binlerce olabileceğini kaydetti.

Amerikan Jeoloji Kurumu (USGS) uzmanlarından Kristin Marano, bu büyüklükteki bir depremin Haiti'de 1770'lerden bu yana görülmediğini bildirirken, sarsıntı Haiti'nin sınır komşusu Dominik Cumhuriyeti ile Küba'da da hissedildi, ancak bu ülkelerde belirgin bir zarar meydana gelmedi.

BM binaları büyük zarar gördü

Haiti'yi vuran 7,0 büyüklüğündeki depremin ülkede bulunan BM Barış Gücü karargahına da büyük zarar verdiği bildirildi.

BM Barışı Koruma bölümü şefi Alain Le Roy, 'yıkıcı depremin ülkedeki BM karargahına ciddi düzeyde zarar verdiği, burada görevli BM personelinin çoğunun akıbetinin henüz bilinmediğini' söyledi.

Le Roy, halen karargahın uğradığı zararın belirlenmesi ve 'kayıp' personelin durumunu öğrenme konusunda çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Haiti'de 2004 yılından bu yana bulunan BM Barış Gücü'nün (MıNUSTAH-BM Haiti istikrar Misyonu) bugünkü personel sayısı 9 bin civarında.

ABD ve Venezuela, Haiti'ye arama kurtarma ekipleri ile gıda, ilaç, içme suyu gibi insani yardım malzemeleri göndereceğini açıkladı.

© Deutsche Welle Türkçe

Tags: çok

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategori: Haberler